HPU graduates 94 at close of spring 2016 semester

BROWNWOOD – June 21, 2016 – Howard Payne University graduated 94 students during its Commencement ceremony held at the close of the spring 2016 semester.

Dr. Bill Ellis, HPU president, and other university representatives conferred the degrees.

The list below includes the May graduates as well as a few students who are completing final degree requirements. Students must have a 3.55-3.69 grade-point average to graduate Cum Laude; a 3.70-3.84 GPA to graduate Magna Cum Laude; and a 3.85-4.0 GPA to graduate Summa Cum Laude.

Graduates included:

Abilene
Carson Brent Burns – Master of Arts in Youth Ministry

Alvarado
Ruby Patricia Johnson – Bachelor of Music in music – instrumental (all-level certification), Magna Cum Laude

Amarillo
Xavier Juiqueil McFalls – Bachelor of Science in exercise and sport science (personal trainer)

Austin
Jordan Allen Shaw – Bachelor of Science in exercise and sport science (general)

Bangs
Callie Ann Adams – Bachelor of Science in exercise and sport science (personal trainer), Summa Cum Laude
Victoria Lee Hardin – Bachelor of Science in psychology (counseling/clinical), Cum Laude
Charles Anthony Long – Bachelor of Business Administration in accounting
Leah’Shae Ann Martinez – Bachelor of Science in mathematics
Courtney Caprice Seybert – Bachelor of Science in elementary education (early childhood – grade 6), Magna Cum Laude

Belton
Dana Kaye Everett – Master of Education in Instructional Leadership

Bertram
Conner Trent Fisher – Master of Business Administration

Big Spring
Kelsey Reed Weir – Bachelor of Science in mathematics (grade 8-12)

Brazoria
Micah Brannan Huebner – Bachelor of Music in music – instrumental (all-level certification), Magna Cum Laude

Briggs
Allison Victoria Eaton – Master of Business Administration

Brownwood
Mackenzie Draye Burrows – Bachelor of Science in social work
Terry Wayne Cantwell – Master of Education in Instructional Leadership
Caleb Nathan Dillard – Bachelor of Science in business administration
William Brett Ellis – Bachelor of Music in music performance – voice
Kimberley Kay Garner – Master of Arts in Youth Ministry
Molly Jane Hull – Bachelor of Science in art (all-level certification), Summa Cum Laude
Douglas Arnold Hurt – Bachelor of Applied Arts and Sciences in criminal justice
Kindry Cruz Kirbo – Bachelor of Science in biology, Cum Laude
Mary Catherine Kunkel – Bachelor of Science in athletic training
Sylvia Diaz Laureles – Bachelor of Applied Arts and Sciences in criminal justice (restorative justice)
Jefferson Scott Lewis – Bachelor of Arts in psychology (family psychology)
Adam Justin Lloyd – Bachelor of Business Administration in accounting
Jason Alexander Murphy – Bachelor of Business Administration in Guy D. Newman Honors Academy and accounting, Cum Laude
Sandy Rodriguez – Bachelor of Business Administration in accounting, Cum Laude
Amber Nicole Schroepfer – Master of Business Administration
Kristian Jalyn Simpson – Bachelor of Arts in psychology (psychology and ministry)
Chelsea Louise Taylor – Bachelor of Science in art (all-level certification), Magna Cum Laude
Stephanie Michelle Upfold – Bachelor of Science in criminal justice (forensic science)
Lois Elizabeth Wallace – Bachelor of Arts in Christian education
Derek Robert Wilson – Bachelor of Science in athletic training

Bulverde
Tyler Evan Krug – Master of Business Administration

Burleson
Caleb Michael McConnell – Bachelor of Arts in Guy D. Newman Honors Academy, political science (general) and history (general), Magna Cum Laude

Burnet
Jordan Michelle Brown – Bachelor of Arts in family studies

Canyon Lake
Tara Lee Roussett – Master of Business Administration

Cedar Creek
Samuel Joe Austin Parmley – Bachelor of Science in forensic science

Cedar Park
Emily Janice Peisker – Bachelor of Arts in studio art, Magna Cum Laude

Cleveland
Matthew David Daniel – Bachelor of Science in exercise and sport science (sport management)

Comanche
Walker Seth Dailey – Bachelor of Science in business administration

Corsicana
Anthony David Johnston – Master of Arts in Theology and Ministry
Jeffrey Lance Rhodes – Bachelor of Arts in cross-cultural studies

Cross Plains
James Lowell Sullivan – Bachelor of Science in computer information systems (systems development), Cum Laude

De Leon
Kelci Ann Feist – Bachelor of Science in exercise and sport science (physical education)

Deer Park
Jason Wilburn Havner – Master of Arts in Youth Ministry

DeSoto
Danyel Marie Bradley – Bachelor of Arts in criminal justice (restorative justice)

Dripping Springs
Elliott Nicole Gray – Bachelor of Science in elementary education (early childhood – grade 6)

Early
Melanie Elaine Clark – Bachelor of Science in elementary education (early childhood – grade 6)
Aaron J. Tassin – Bachelor of Science in exercise and sport science (physical education)
Peyton Nicole Walker – Bachelor of Applied Arts and Sciences in general studies

El Paso
Yessenia Angelica Cazares – Bachelor of Arts in psychology (general psychology)
Jessica Kristine Galaviz – Bachelor of Science in exercise and sport science (personal trainer)
Mark Andrew Montes – Bachelor of Applied Arts and Sciences in Christian studies (composite concentration)

Ennis
Ashley Briann Chapman – Bachelor of Arts in Guy D. Newman Honors Academy, Spanish and political science (general)

Farmington, N.M.
Zachary H. Sterling – Bachelor of Arts in youth ministry

Florence
Luis Anthony Robles – Bachelor of Arts in criminal justice, Magna Cum Laude

Fredericksburg
Chandler Jacob Condra – Bachelor of Business Administration in management, Summa Cum Laude

Fulshear
Will Orion Roberts – Master of Business Administration

Gatesville
Murry Roy Clingerman – Bachelor of Business Administration in accounting, Magna Cum Laude

Georgetown
Michael Clifton Bailey – Bachelor of Applied Arts and Sciences in criminal justice
Jacob Daniel Spivey – Bachelor of Science in exercise and sport science (general)
Zachary Charles White – Bachelor of Arts in cross-cultural studies

Goldthwaite
Brittany Renae Martin – Bachelor of Arts in theatre arts (all-level certification: early childhood – grade 12)

Granbury
Tyler Kirk Jones – Bachelor of Science in computer information systems (multimedia), Magna Cum Laude

Grandview
Bailey Dawn Simmons – Bachelor of Science in athletic training

Highlands
Hannah Marie Strebeck – Bachelor of Music in music – instrumental (all-level certification), Summa Cum Laude

Iowa Park
Joshua Lee Farquharson – Bachelor of Arts in music – instrumental

Kerrville
Willie Claudius Locke – Bachelor of Science in computer information systems (systems development)

Lampasas
Astin K. Murray – Bachelor of Applied Arts and Sciences in criminal justice
Kelsan Marie Wolverton – Bachelor of Arts in cross-cultural studies, Magna Cum Laude

Lewisville
Christopher Ryan Beaty – Master of Arts in Theology and Ministry

Lockhart
Timothy Layne Counce – Bachelor of Science in Guy D. Newman Honors Academy and chemistry (biochemistry concentration)

Longview
Benjamin Paul Fountain – Bachelor of Arts in youth ministry

May
Sarah Katherine Brown – Bachelor of Arts in English
Rebecca Danielle McFarland – Bachelor of Science in elementary education (early childhood – grade 6), Magna Cum Laude
Heather Renae Starnes – Bachelor of Science in exercise and sport science (all-level certification)

Midland
Garrick Hunter Seigler – Master of Arts in Theology and Ministry

Midlothian
Tyler Christopher Colburn – Bachelor of Business Administration in management

Mineral Wells
Dustin Adam Rollings – Bachelor of Science in biology

New Braunfels
Darryl Leigh Fresne – Master of Business Administration
John Ross Kublank – Master of Business Administration

Paradise
Nathan Cole Lamb – Bachelor of Science in computer information systems (systems development)
Rachel Catherine Runnels – Master of Business Administration

Pflugerville
Lawrence Adom Martinez – Bachelor of Science in psychology (general psychology)

Port Lavaca
Amber Christine Jackson – Bachelor of Arts in communication (public and media communication)

Rochelle
Cantrell Oldham Miller – Bachelor of Arts in studio art

Salado
Michael Joe Sellers – Bachelor of Arts in social studies composite (grade 8-12), Cum Laude

San Angelo
Kyndal Nicole Broome – Bachelor of Business Administration in management, Magna Cum Laude
Kristin Leeann Haman – Bachelor of Science in athletic training, Summa Cum Laude

San Saba
Marshal Lynn McIntosh – Master of Business Administration

Santo
Sarah Jane Van Remmen – Bachelor of Science in chemistry, Cum Laude

Seguin
Vanessa Mae Marquez – Bachelor of Arts in social work, Magna Cum Laude

Spring
Colby Ray Byrd – Bachelor of Science in business administration
Dustin James Kelver – Master of Business Administration

Stephenville
William Cody Cain – Bachelor of Science in exercise and sport science (personal trainer)
Libby Ann Evans – Bachelor of Science in business administration

Sutherland Springs
Christopher Lee Gonsalves – Bachelor of Arts in music – instrumental

Sweetwater
Stephanie Elizabeth Baker – Master of Education in Instructional Leadership

###